23 Mayıs 2012 Çarşamba

Okuma Deneyimleri

Bazı durumlar hariç okuduğunuz her şeyi hemen kabullenmeyin.

İnceleyerek,değerlendirerek okuyun.

Okuduğunuz bir kelimeyi,cümleyi anlamadan geçmeyin.

Her kitabın sonuna mümkünse bilinmeyen kelimeleri ve manalrını yazdığınız bir kart koyun veya kitabın sonundaki boş sayfalara yazın.

    "Bir insan ne kadar çok kelime bilirse,zekasını o ölçüde kullanmış olur" (Namık Kemal)

Okuduğunuz kitapların listesini çıkarın.

Düşünerek irdeleyerek okuyun.

Çok kıymetli mücevherleri takdim edercesine okuyun.

Ses kaydediciye kendi sesinizi kaydederek okuyun ve onu dinleyerek hatalarınızı keşfedin.

Hızlı okuma teknikleri konusunda kendinizi yetiştirmeye çalışın.

Aile içerisinde akşam yemeği buluşmaları gibi toplu okuma seansları yaparak ailede okuma alışkanlığı edinme konusunda yol belirleyin.

Birbirinize kitap okuyrak dinlemeler yapın.

Güzel şiirlerden seçerek şiir okuma çalışması yapın.


        Allah'ım bana kitap dolu bir evle çiçek dolu bir bahçe ver. Konfüçyüs

Birazda gülelim :) Üç Yahudi genç kardeş kendi işlerini kurup zengin birer adam olmuşlar ve yaşgününde annelerine aldıkları hediyeleri birbirine anlatarak böbürlenmişler. Birincisi demiş ki: -"Ben anneme kocaman bir ev aldim" İkincisi: -"Ben bir mercedes aldım ve bir de şoför tuttum" Üçüncüsü: -"Benim hediyem hepinizden güzel. Annemin Tevratı okumayı ne kadar çok sevdiğini ve artık gözleri iyi görmediği için okuyamadığını biliyorsunuz. Ona bütün Tevratı ezbere bilen büyük kahverengi bir papağan gönderdim. Onu eğitmek için 12 haham 12 yıl boyunca uğraşmış. Bu papağan için havraya 20 yıl boyunca her yıl 1 milyon dolar bağışlayacağım ama buna değer. Annem sadece bölümün adını söyleyecek ve papağan ona ezbere okuyacak. Kısa bir süre sonra anneleri üçünede birer teşekkür mektubu yazdırmış: Birinciye: "Milton, bu ev çok büyük. Bana birtek odası yetiyor ama hepsini temizlemek zorunda kalıyorum" İkinciye: "Marvin, yolculuk etmek için çok yaşlıyım, arabayı hiç kullanmıyorum ve şoför çok kaba" Üçüncüye: "Canım Melvin'im, annesini mutlu etmeyi bilen tek evladım sensin. Tavuk çok lezzetliydi, teşekkür ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder